S paní Mgr. Jitkou Herzánovou, zakladatelkou neziskové organizace Equita Therapy, z. s., jsme si povídaly o tom, jak se svými klienty plánuje jednotlivá terapeutická sezení. Jitka nám během našeho rozhovoru přiblížila tzv. terapeutický plán – „organizační schůzku“, pomocí níž si její klienti udělají jasnou představu o tom, co se bude v průběhu jejich terapeutické cesty dít. 

Jitko, o tobě je známo, že jsi kromě zkušené psychoterapeutky také autorkou psychoterapie pomocí koní Equisdom®. Jak terapii u koní začleňuješ do jednotlivých terapeutických sezení s klienty?

Já to s dovolením vezmu více do hloubky. 

Lidé se k nám nejčastěji objednávají kvůli tomu, že mají nějaké potíže a chtějí jít k psychologovi nebo do terapie. Člověk na nás buď dostane doporučení, nebo si nás najdete na webu. Pak si vybere na stránkách z našeho týmu terapeuta, který je mu sympatický, a k tomu se objedná. A nebo nechá výběr na nás. 

Následně ke svému terapeutovi chodí tak často, jak je to pro něj reálné – organizačně, finančně apod. Tohle je běžný způsob. Lidé jsou na něj zvyklí. A vlastně velmi podobně fungují i ostatní terapeuti.

My k tomu navíc máme multidisciplinární tým, díky kterému můžeme koordinovaně každému člověku nabídnout terapeuty s různými odbornostmi. A k tomu nám slouží tzv. terapeutický plán. 

Uvedu to na příkladu. 

Pokud např. člověk nezvládá stres a každé ráno se klepe z toho, co ho ten den všechno čeká, bude hledat někoho, kdo mu pomůže zvládat stres. Pracuje vlastně ve své hlavě s tím, že je tam nějaká příčina, která něco způsobí, a výsledkem je ten stres. Člověk pak očekává, že přijde k terapeutovi, a on mu se stresem pomůže. 

My se na to ale díváme komplexněji. Člověk si s sebou nese na terapii celý svůj život. Celou svou osobnost. A my pak na té terapii pracujeme s celým tímhle balíčkem souvztažnosti jeho vztahů, zvyků, minulosti, přítomnosti atd. Máme za úkol ty souvztažnosti uspořádat lépe, aby se člověku žilo lépe, dýchalo lépe, aby se v životě prostě cítil dobře. A samozřejmě zvládal ten stres, kvůli kterému přišel.

A právě k tomu využíváme terapeutický plán. Kromě svého terapeuta tak má člověk k ruce ještě koordinátora, který mu pomáhá vybrat, který terapeut by byl pro něj v danou chvíli vhodný. Ale ne podle tématu, ale třeba podle vzdělání terapeuta, temperamentu obou, vzájemné kompatibility… aby jim prostě spolu bylo hezky. Dobře řízená intimita terapeutického vztahu je velmi důležitá a léčivá součást terapie.

Koordinátor má za úkol s klientem zhodnotit, v jaké je situaci, a co by mu v dané situaci pomohlo. Jestli např. v průběhu terapie potřebuje „výlet“ do jiného oboru – třeba arteterapie, koučink apod. Nebo třeba to, zda se v rámci plánu půjde ke koním, zapojí se nějaký člen rodiny apod.

Takže terapeutický plán je vlastně taková osa toho, jak budete s klientem pracovat na tom, aby se cítil dobře.  

Přesně tak. Často se díky tomu ušetří nějaký počet terapeutických sezení, protože se vlastně celý ten proces terapie díky tomu zefektivní. V důsledku tak klient vlastně i ušetří finančně, protože sestavení terapeutického plánu je levnější než jednotlivá terapeutická sezení. A navíc klient, který k nám chodí pravidelně, má nárok na terapeutický plán zdarma.

Ideální je tedy svou terapii začít terapeutickým plánem?

Ano, ale lze do něj naskočit vlastně kdykoliv. Spousta klientů k nám nejprve přijde s již vybraným terapeutem. Nějakou dobu spolu pracují, mají spolu určitý vztah. A pak může nastat moment, kdy si chce klient udělat jasno v dalším postupu. A právě v tento moment může do celého procesu vstoupit koordinátor a další postup doporučit. Je to vlastně taková organizační schůzka, která může ostatně proběhnout i online. 

Vrátím se ještě k ceně terapeutického plánu. Pro které klienty je zdarma?

Terapeutický plán je zdarma pro ty klienty, kteří si u nás objednají pět a více sezení. Pro ostatní je zpoplatněn, ale zdaleka nedosahuje ceny terapie. Klienti tedy tuto organizační schůzku mohou pojmout také tak, že si díky ní udělají jasno, zda do terapie vůbec jít.

A jak si technicky mohu terapeutický plán objednat?

Najdeš ho přímo v objednacím systému na našem webu. Ale k dispozici je pro objednání i naše recepce. 

Takže se klient může objednat buď přímo k vybranému terapeutovi, nebo si zvolí terapeutický plán. Pak si vybere čas, který mu pro schůzku vyhovuje, a následně zaplatí. 

V systému se mu vytvoří účet, prostřednictvím kterého může spravovat své termíny. Držíme se při tom pravidla, že změna termínu je možná bez sankce nejpozději 24 hodin předem.

Více termínů najednou si klient může objednat přímo na naší recepci. Spolu s naší Táňou si zvolí balíček terapií a přednostně si může vybrat také termíny, které mu vyhovují, a to řadu týdnů dopředu. Pokud navíc splní minimální počet 5 terapií v balíčku, získá terapeutický plán zdarma.

Těmito balíčky a výhodami vlastně podporujeme lidi, kteří na sobě chtějí pravidelně a dlouhodobě pracovat. Takových klientů si velmi považujeme. Pak ta práce totiž přináší největší užitek.

Kde pak jednotlivé konzultace probíhají?

Nejvíc konzultací probíhá v našich konzultovnách v Praze na ulici V Jámě. Máme zde připraveny tři terapeutické místnosti a brzy přibude i terapeutický sál pro skupinové akce. Konzultace ale mohou probíhat i online. A samozřejmě některé konzultace probíhají také přímo ve stáji. 

Pokud si tedy klient objednává konzultaci přes náš objednací systém, je dobré si zkontrolovat, jestli se neukliknul a objednal se opravdu na správný typ konzultace.  

Mohu se na někoho obrátit, když si s objednáním nebo celým postupem nevím rady? Nebo když mi něco třeba nejde?

Ano, stačí zavolat na naši recepci. Na telefonu je tam naše úžasná Táňa. To je taková naše maminka, která se s láskou o všechny stará. S ní se můžeš poradit o čemkoliv. 

Photo by Renáta-Adrienn on Unsplash