Projekce znamená promítání, nebo přenos. Všichni to zažíváme. Je zcela běžné, že kreslíř projikuje své představy do uměleckého díla, nebo matka svá přání projikuje do dětí, či partnera. Často to děláme zcela nevědomě… Ale má to v terapii místo? Rozhodně ano. Pomocí projektivních metod ukážeme a řekneme hodně sami o sobě. Bez cenzury a bez obav „jak to bude vypadat“. Takové metody jsou velmi jemné, ale účinné. 

Např. když Vám psycholog navrhne kresbu stromu, nebude posuzovat, zda umíte hezky kreslit :). Kresba stromu (nebo také Baum test) je prověřená technika. Díky ní nahlédnete s terapeutem na svoje minulé zkušenosti, potřeby a vztahy. Ukáže, co Vás formovalo, a které události jsou dosud aktuální. Může to nasměrovat Vaše sezení na tu správnou kolej. A co teprve práce s obrázkovými kartami? Máte chuť si nějakou vybrat? A proč právě tuhle, čím vás zaujala? S podobnými dotazy se setkáte a není nic lepšího, než spontánně a upřímně odpovědět. Správné a špatné odpovědi tu neexistují. 

Projektivních technik je celá řada. Vyžívají se jako doplněk k jiným, klasičtějším postupům. Velkou výhodou je, že u nich nelze lhát. A také Vás můžou velice bavit. Díky nim si bezbolestně sáhnete na to důležité a nevědomé. Zmiňované projektivní techniky je nejlepší absolvovat u proškoleného odborníka, který umí (ne jen) s nimi pracovat. Takové najdete v EquitaTherapy: https://equitatherapy.cz/o_nas/lide/lubica-mesarosova/. Těšíme se na setkání.